خرما

نوشته شده توسط Super User.

 

خرما ، خرما، ميوه مغذى درخت خرماى معمولى با نام علمى Phoenix dactylifera متعلق به خانواده خرما. درخت خرما (در عربى : نخل/ نخلة)، گياهى است دوپايه و هميشه سبز، به ارتفاع هجده تا سى متر، كه در انتها داراى تاجى گسترده از برگهاى متعدد (سى ـ چهل عدد) بسيار بزرگ شانه‌اى و بلند تا پنج متر است. تنه آن استوانه‌اى، بدون‌انشعاب و پوشيده از جاى زخمهاى برگهاى افتاده است. اين درخت گلهاى تك‌جنس كوچك و مجتمع در گل‌آذين رژيم، و ميوه سته واقعى دارد. گرده‌افشانى اين درخت را معمولا انسان با تكان دادن گلهاى نر روى گلهاى ماده انجام مى‌دهد و تكثيرش با رويش هسته، يا پاجوش صورت مى‌گيرد. نژادها يا جورهاى متفاوتى از خرما در شمال افريقا و جنوب آسيا، از جمله در مناطق جنوبى ايران كاشته شده است. در عراق و ايران به ترتيب بيش از 450 و 80 نوع خرما مى‌رويد. خانواده خرما به ملكه‌هاى دنياى گياهان معروف‌اند

 

خُرما گیاهی تک‌لپه‌ای و گرمسیری جزو تیره نخل‌ها است که میوه‌اش خوراکی و دارای هسته‌ای سخت و پوست نازک و طعم شیرین که به شکل خوشه‌ای بزرگ از شاخه آویزان می‌گردد و برگهای آن بزرگ است. ارتفاع نخل به ۱۰ تا ۲۰ متر یا بیشتر می‌رسد.

 

به میوهٔ نرسیده خرما، «خارَک» یا «خرک» یا کنگ (و در زبان عربی، «حبابوک») گفته می‌شود. رطب مرحله قبل از رسیدگی کامل خرماست که رطوبت بیشتر و قند کمتری نسبت به خرمای کاملاً رسیده دارد.

میوه خرما جزو میوه‌های سته می‌باشد یعنی تمام قسمت بریکاری آن گوشتی و محتوی مواد غذایی است. خرما از دورانِ باستان در رژیم غذایی انسان وجود داشته است و یکی از قدیمی‌ترین میوه‌های کشت شده توسط انسان بوده است.

 

خواص مهم خرما چیست؟

خرما هم نوعی میوه به حساب می آید. میوه ای که در ایران و خاورمیانه شناخته شده است. خرما در کشورهای غربی به مانند ایران و خاورمیانه که به شکل رسیده مصرف می شود استفاده نمی شود. چراکه در آن کشورها بیشتر از شیره آن در تهیه شیرینی ها و کیک استفاده می کنند. البته در ایران خرما طرفداران بسیار زیادی دارد. هم به تنهایی و هم همراه چای و هم در صنایع کیک پزی و شیرینی و نان هم مصرف می شود. باید این را بدانیم که خرما یکی از مواد مغذی و خوشمزه ای است که معمولاً مصرف آن در رژیم غذایی به صورت روزانه مصرف می شود. خرما سرشار از انواع ویتامین ها و مواد معدنی مانند کلسیم، منیزیم، آهن و ... دارا می باشد. که در واقع فواید خرما آنقدر زیاد است که می گویند اگر هر روز یک خرما بخورید باز هم کم است. خرما حاوی فیبر طبیعی است و همچنین به خاطر داشتن پتاسیم برای تقویت سیستم عصبی بدن مفید است. همچنین خوردن خرما خطر بروز سکته را نیز کاهش می دهد. مصرف مقدار مناسب خرما کلسترول خون را نیز کاهش می دهد. افرادی که می خواهند وزنشان افزایش یابد می توانند از این ماده غذایی مفید در رژیم روزانه شان کمک بگیرند. البته خرما برای بعضی از افراد زیان آور است. کسانی که داخل دهان شان زخم و یا تاول دارد نباید خرما مصرف کنند. در ضمن، مصرف خرما با ماست نیز بسیار مضر است. ضمناً آنها که در خانواده شان بیماری دیابت شایع است باید در خوردن این میوه احتیاط کنند. افرادی که با اضافه وزن روبه رو هستند هم باید در خوردن آن دقت کنند.

انواع خرما

 

 

 

 

مضافتی: در بم و جیرفت در استان کرمان و سیستان و بلوچستان ایران تولید می شود. این نوع خرما مرطوب است و رنگ آن می تواند از قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره متفاوت است.

 

 

 

 

 

 

 

پیارم یا مریمی: در حاجی آباد در استان هرمزگان ایران تولید می شود. این نوع خرما، نیمه خشک و گوشتدار است و رنگ آن قهوه ای تیره است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سایر: در استان خوزستان ایران تولید می شود. این نوع خرما نیمه خشک است و رنگ آن قهوه ای تیره است.

 

 

 

 

 

 

زاهدی: در دشتستان بوشهر و خوزستان ایران تولید می شود. این نوع خرما، خشک است و رنگ آن زرد طلایی است.

 

 

 

 

 

 

 

کبکاب: در بوشهر، فارس و یزد ایران تولید می شود. این خرما مرطوب و قهوه ای روشن است.

 

 

 

 

 

 

 

ربی: در استان سیستان و بلوچستان ایران تولید می شود. این نوع خرما، نیمه خشک و گوشتدار است و رنگ آن قهوه ای تیره است.

 

 

 

 

 

 

 

شهابی: در سعد آباد واقع در بوشهر ایران تولید می شود. این نوع خرما نیمه خشک است و رنگ آن تمایل به قهوه ای روشن است.

 

 

 

 

 

 

 

خاصویی: در خوزستان، هرمزگان و بوشهر ایران تولید می شود. این نوع خرما ، مرطوب و قهوه ای رنگ است.

 

 

 

 

 

Dattes deglet from Biskra.jpg
Deglet Noor dates
مواد مغذی در هر ۱۰۰ گرم (۳٫۵ oz)
انرژی ۱٬۱۷۸ کیلوژول (۲۸۲ kcal)
کربوهیدرات‌ها ۷۵٫۰۳ g
قندها ۶۳٫۳۵ g
فیبر ۸ g
چربی ۰٫۳۹ g
پروتئین ۲٫۴۵ g
آب ۲۰٫۵۳ g
ویتامین آ ۱۰ IU
- بتاکاروتن ۶ میکروگرم (۰٪)
- lutein and zeaxanthin ۷۵ μg
تیامین (ویتامین B۱) ۰٫۰۵۲ میلی‌گرم (۴٪)
ریبوفلاوین (ویتامین B۲) ۰٫۰۶۶ میلی‌گرم (۴٪)
نیاسین (ویتامین B۳) ۱٫۲۷۴ میلی‌گرم (۸٪)
ویتامین ب۵ (B5) ۰٫۵۸۹ میلی‌گرم (۱۲٪)
ویتامین ب۶ ۰٫۱۶۵ میلی‌گرم (۱۳٪)
اسید فولیک (ویتامین B9) ۱۹ میکروگرم (۵٪)
ویتامین C ۰٫۴ میلی‌گرم (۱٪)
ویتامین E ۰٫۰۵ میلی‌گرم (۰٪)
ویتامین K ۲٫۷ میکروگرم (۳٪)
کلسیم ۳۹ میلی‌گرم (۴٪)
آهن ۱٫۰۲ میلی‌گرم (۸٪)
منیزیوم ۴۳ میلی‌گرم (۱۲٪)
منگنز ۰٫۲۶۲ میلی‌گرم (۱۳٪)
فسفر ۶۲ میلی‌گرم (۹٪)
پتاسیم ۶۵۶ میلی‌گرم (۱۴٪)
سدیم ۲ میلی‌گرم (۰٪)
روی ۰٫۲۹ میلی‌گرم (۳٪)
Link to USDA Database entry
درصدها نسبی‌اند
منبع: پایگاه اطلاعاتی مواد غذایی آمریکا